Boříme mýty o seniorech

Někteří senioři trpí nejen svým věkem a nemocemi, ale i tím, jak je vnímá veřejnost. Stále totiž ještě věříme mnoha nepravdám a mýtům.
 
JEN ODSTRAŇOVÁNÍM MÝTŮ MŮŽEME DOSÁHNOUT DESTIGMATIZACE
 
 
Mýtus č. 1:
Všichni senioři jsou nemohoucí
Pravda:
Někteří senioři jsou z důvodu těžké chronické nemoci nemohoucí. Některým může být nemohoucnost i z naší strany naočkována – „to nedělej, já to udělám za tebe, máš právo užít si důchodu“.  Jiní však žijí plnohodnotným aktivním životem –  v rámci svých možností pracují, baví se, cestují, zajímají se o dění ve společnosti, schází se s přáteli, jsou inspirativní pro ostatní.
 
Mýtus č. 2:
Všichni senioři jsou protivní, nedůtkliví a bezohlední
Pravda:
Někteří senioři jsou někdy nedůtkliví, neboť je často trápí chronická bolest nebo prožili za svůj život hodně trápení. Jiní jsou však přátelští, veselí, dokážou se bavit a mají zájem poznávat nové věci. Změna k vlídnějšímu přístupu vůči okolí je prokazatelná i vědecky. Podle vědeckých sledování se totiž v mozku stárnoucích lidí zvyšuje hladina oxytocinu, jemuž se přezdívá také hormon lásky či socializační hormon.
 
Mýtus č. 3:
Senioři nemají rádi mladé lidi a děti.
Pravda:
Senioři mladé lidi a děti milují, táhne je to k nim. Často s láskou pomáhají svým dětem vychovávat vnoučata, jsou k nim laskavější a tolerantnější než jejich rodiče. Z důvodu únavy a nemoci však někdy nevydrží být v jejich blízkosti moc dlouho.
 
 
Mýtus č. 4:
Všichni senioři jsou „lakomí šetřílci“
Pravda:
Někteří senioři vyrůstali v bídě, prožili válku a hlad. Průměrný důchod v r. 2017 dosáhnul v ČR výše 11 441,- Kč/měsíčně. Za to si moc dopřát nemůžou. Proto mají potřebu mít zásoby na horší časy (nákup léků, případná havárie v bytě apod.). Dokážou však být i velkorysí a pomoci svým blízkým v nesnázích. Starší lidé jsou podle vědeckých studií otevřenější vůči svému okolí, jsou vlídnější ke svým blízkým i k těm cizím a jsou také štědřejší.
 
Mýtus č. 5:
Všichni senioři špatně slyší
Pravda:
Někteří senioři vlivem svého věku slyší lépe na nižších frekvencích – stačí řádně artikulovat, nasadit hlubší tóninu hlasu a hovořit tváří k nim nebo pomoci jim zařídit a seřídit naslouchadlo. Většina seniorů však slyší zcela normálně.
 
Mýtus č. 6:
Všichni senioři jsou nepříjemně cítit.
Pravda:
Někteří senioři naopak velmi dbají na svoji hygienu a voní čistotou. Zkuste však někdy namířit svůj nos směrem ke svým kolegům v práci nebo spolucestujícím v městské hromadné dopravě.
 
Mýtus č. 7:
Všichni senioři jsou popletení, dementní
Pravda:
Všichni senioři nejsou popletení, ani nemají demenci. Mnoho z nich dokáže naopak využít svoje celoživotní zkušenosti v praktickém životě. Studují univerzitu třetího věku, pracují s internetem, zajímají se o dění ve světě, cestují a poznávají svět. Mnoho z nich vytvořilo svoje nejlepší díla právě v seniorském věku.
 

Známé osobnosti, které jsou nebo byly aktivní i ve vysokém seniorském věku